|

2026-06-24

Dzień seniora w Dąbrowie Górniczej

Betonowe wyspy ciepła i podtopione ulice po gwałtownej burzy to wyzwania, które rzadko kojarzą się z jesienią życia. A powinny.

To właśnie nasi najstarsi mieszkańcy najmocniej odczuwają skutki anomalii pogodowych – to dla nich skwar lejący się z nieba bywa realnym zagrożeniem dla zdrowia, a zalany chodnik barierą nie do pokonania.

Podczas Dnia Seniora w Dąbrowie Górniczej, który odbył się 15 czerwca 2026 roku, postanowiliśmy odczarować trudny temat adaptacji do zmian klimatu. Zaproponowaliśmy wielopokoleniowy dialog oparty na grach klimatycznych.

Wspólnie z Seniorami usiedliśmy do plansz, by poszukać odpowiedzi na bardzo konkretne pytania:

  • Jak mądrze urządzić miasto, by nagły, nawalny deszcz nie kończył się powodzią błyskawiczną?
  • Jakie rozwiązania w architekturze i zieleni miejskiej przyniosą ulgę podczas fal upałów?
  • Jak bezpiecznie zachowywać się, gdy termometry pękają w szwach?

Wiele uwagi poświęciliśmy drugiemu obiegowi przedmiotów. Seniorzy z naturalną lekkością podpowiadali, jak naprawiać, przerabiać i nadawać nowe funkcje rzeczom, które bezrefleksyjnie uznajemy za odpady. Rozwialiśmy też wątpliwości wokół segregacji tych najbardziej problematycznych śmieci.

Seniorzy zagrali też w bingo!

Zaznaczali w nim swoje działania dla planety. Tak jak przypuszczaliśmy, okazało się, że nawyki tj. oszczędzanie wody, niemarnowanie żywności czy używanie torby wielorazowej dla starszego pokolenia czymś zupełnie naturalnym.

Nasi rozmówcy udowodnili, że posiadają kapitał, którego nie da się kupić – życiową mądrość i doskonały zmysł obserwacji.

Każdy zaangażowany gracz opuszczał nasze stoisko z przydatnym, ekologicznym gadżetem, wiedzą i nowymi pomysłami.

Spotkanie pokazało, że budowanie odporności klimatycznej regionu wymaga połączenia sił wszystkich pokoleń.