Śląski RPA jako przykład dobrej praktyki na 4 Forum Misji UE „Adaptacja do zmian klimatu”
W dniach 19-20 maja 2025 r. odbyło się we Wrocławiu 4 Forum UE Misji „Adaptacja do zmian klimatu”. Wydarzenie współ-organizowane było przez Komisję Europejską i Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Forum zgromadziło szerokie grono, w tym przedstawicieli miast i regionów – w znacznej mierze sygnatariuszy Misji – a także administracji rządowej, środowiska nauki oraz wielu instytucji i organizacji. Na otwarciu wydarzenia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła główne kierunki krajowej polityki w obliczu potrzeb i wyzwań przed jakimi stoi Polska, Europa
i cały świat.
Misja UE „Adaptacja do zmian klimatu”
Misja UE „Adaptacja do zmian klimatu” wspiera regiony i władze lokalne w Europie w osiąganiu odporności klimatycznej. Platforma Wdrażania Misji (MIP4Adapt) pomaga władzom regionalnym i lokalnym w planowaniu ścieżki adaptacji do zmian klimatu – identyfikacji ryzyk klimatycznych, opracowywaniu planów adaptacji oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
– 4. Forum Misji UE „Adaptacja do zmian klimatu” potwierdziło, że skuteczna przystosowanie do zmian klimatu wymaga współpracy ponad granicami – administracyjnymi, sektorowymi i narodowymi. W tym kontekście przykład województwa śląskiego – jako regionu przemysłowego, a jednocześnie lidera we wdrażaniu nowatorskiego Regionalnego Planu Adaptacji – stanowi inspirującą odpowiedź na wyzwania środowiskowe
i społeczno-gospodarcze.
Trzy lata od startu Misji UE „Adaptacja do zmian klimatu”, inicjatywa ta odgrywa kluczową rolę w mobilizacji działań adaptacyjnych, zrzeszając około 400 regionów i władz lokalnych z całej Europy. Uczestnicy, będący sygnatariuszami Karty Misji lub realizujący innowacyjne projekty, dzięki szerokiej współpracy osiągają wymierne efekty, umieszczając odporność klimatyczną w centrum swoich lokalnych i regionalnych działań.
Województwo Śląskie na 4 Forum Misji UE „Adaptacja do zmian klimatu” 2025
Celem 4 Forum było coroczne podsumowanie doświadczeń regionalnych i lokalnych inicjatyw w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Dyskutowano o sukcesach, wyzwaniach oraz niezbędnych kierunkach działań adaptacyjnych. Forum Misji promuje dialog między społecznością UE. Łączy wiedzę naukową, doświadczenia samorządów oraz zaangażowanie lokalnych społeczności. Forum pokazuje obywatelom UE siłę współpracy, innowacyjnego podejścia i wymiany dobrych praktyk.
– Województwo Śląskie, jako sygnatariusz Misji Adaptacji i jej aktywny członek, z dumą zaprezentowało podczas Forum pierwszy w Polsce Regionalny Plan Adaptacji. Udział w wydarzeniu umożliwił nie tylko przedstawienie tego dokumentu jako przykładu dobrej praktyki, ale również aktywną wymianę know-how
i inspiracji – zarówno podczas sesji panelowych, jak i praktycznych warsztatów. Takie wydarzenia są niezwykle cenne w kontekście budowania skutecznej i zintegrowanej polityki klimatycznej.
W tegorocznym Forum aktywnie uczestniczyli członkowie zespołu odpowiedzialnego za „Regionalny Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Województwa Śląskiego”, reprezentujący zarówno Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (UM WSL),
jak i wykonawczy zespół Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB). Ze strony Urzędu Marszałkowskiego obecni byli: Aneta Szpindor, Damian Olma, Barbara Porębska, Izabela Ścieszka, Karolina Hapeta oraz Izabela Szymańska, natomiast z ramienia Instytutu udział wzięły dr inż. Anna Dubel oraz dr Agnieszka Sobol.
4 Forum Misji UE „Adaptacja do zmian Klimatu pokazało, że europejskie miasta i regiony jednoczą się w budowaniu odpornej Europy i podejmują wspólny wysiłek w odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej i wybór Wrocławia na tegorocznego gospodarza Forum Misji stworzyło świetną okazję do pokazania dotychczasowych osiągnięć polskich miast i regionów oraz jeszcze bardziej ambitnych planów w zakresie działań adaptacyjnych w przyszłości.